Kontakt
Przedszkole Miejskie nr 3 w Sosnowcu

O przedszkolu

Witamy serdecznie na naszej stronie, chcielibyśmy przedstawić Państwu zalety naszego przedszkola :

 

 
       W naszym przedszkolu opracowaliśmy tematyczne profile każdej grupy wiekowej, które pozwolą naszym wychowankom a także rodzicom uczestniczyć w nietuzinkowych, różnorodnych, niepowtarzających się zajęciach i spotkaniach popołudniowych.
 
 
Grupa Muszelki : mali artyści
Grupa Rybki : mali muzycy
Grupa Delfiny : mali ekolodzy
Grupa Rekiny : mali sportowcy
 
 
 

1.        Wizja naszego przedszkola :

 Nasze przedszkole jest placówką partnerską dla dzieci i ich rodziców. Jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym, gdzie dzieci są miło i życzliwie traktowane. Mają swoje prawa, które są konsekwentnie respektowane, ale i obowiązki na miarę swojego wieku i możliwości. Stwarzamy warunki do harmonijnego rozwoju dzieci oraz przygotowujemy je do sprostania wyzwaniom przyszłości. Przedszkole jest głównie miejscem kształcenia umiejętności  i wspomagania dzieci w zdobywaniu wiedzy odpowiedniej do ich poziomu rozwoju.

 

 

2.      Działania poza podstawą programową ( zajęcia o godzinie 13.00) czyli programy własne i plany działań mających na celu wspomaganie ogólnego rozwoju dzieci.

 

         W krainie plastyki

         Klikam i poznaję świat- zabawy z tablicą interaktywną

         Słów cięcie i gięcie ( zajęcia logopedyczne)

         Mały kucharz

         Zajęcia wspomagające prawidłową wymowę dzieci w wieku 5lat

         Klucz do uczenia – Konstrukcje, Program literacki, Matematyka sensoryczna

         Plan działań – Zabawy muzyczne z elementami rytmiki

         Plan działań – Zabawy i ćwiczenia kształtujące prawidłowy rozwój fizyczny dzieci

         Plan działań – Zabawy i ćwiczenia rozwijające prawidłowy rozwój mowy

 

 

3.      Zajęcia dodatkowe w naszym przedszkolu ( jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna)

          Karate : dla dzieci to przede wszystkim trening ogólnorozwojowy ze stopniowo wprowadzanymi elementami karate. Jego głównym zadaniem jest rozwój zdolności motorycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności koordynacyjnych, gibkościowych oraz zwinnościowych dzieci. Wartością naddaną treningu karate jest pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny młodych ludzi.

 

          Taniec : na tych zajęciach dzieci uczą się podstaw tańca poprzez zabawę. Dzieci uczą się prostych kroków tanecznych, zabaw tanecznych i prostych układów tanecznych,  poznając przy tym reguły zabawy,  ucząc się współdziałania z grupą, wyrażania ekspresji. Zajęcia dają dobrą bazę do nauki bardziej zaawansowanego tańca w przyszłości.

 

          Język hiszpański - jest to trzeci język najpowszechniej używany na kuli ziemskiej, więc na pewno warto go poznać. Jest też jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Przyda się zarówno na wycieczce do Hiszpanii, jak i na wyprawie do niemal wszystkich krajów kontynentu amerykańskiego.

 

 

 

4.  Programy, które wykorzystujemy w naszej pracy

Program „Bezpieczne przedszkole

Skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Powstał na bazie doświadczeń w pracy dydaktyczno- wychowawczej, w oparciu o literaturę oraz współpracę z rodzicami i środowiskiem.

- Realizacja zadań wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga od nauczyciela podejmowania działań wspomagających rozwój dziecka zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej jak też umysłowej i społecznej


 

- W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci było, jest i będzie najistotniejszą sprawą. Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje.

- Aby właściwie przygotować dziecko do roli pieszego czy pasażera należy w nim wyzwalać umiejętność współżycia z ludźmi (życzliwość, zrozumienie i poszanowanie potrzeb innych), zdolność kierowania i podporządkowania w zależności od sytuacji, słuchania poleceń, wdrażania do utrzymywania porządku, troszczenia się o słabszych, rozwijania refleksu oraz koncentracji.

-Bardzo ważne jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, które może się pojawić w czasie zabawy, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.

-Program zawiera treści z nowej podstawy programowej a główny nacisk kładzie na zdrowie i bezpieczeństwo.

Nasze przedszkole jest liderem w programie „ Bezpieczne przedszkole” i naszą dewizą jest fakt, iż wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych więc ten program towarzyszy nam na co dzień  w naszej pracy.

 

- Program Klucz do uczenia się

Jest to program wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej jest oparty na pedagogice wybitnego rosyjskiego psychologa, zwanego „Mozartem rosyjskiej psychologii”, Lwa Wygotskiego. Teoria poznania i nauczania Lwa Wygotskiego, zakłada, że w procesie edukacji dzieci najważniejszy element stanowi rozwinięcie umiejętności uczenia się, czyli przygotowywanie do korzystania ze swojego potencjału umysłowego

UMIEJĘTNOŚĆ SAMOREGULACJI – dziecko uczy się umiejętności tworzenia i realizacji planów oraz niezbędnych zachowań:

ruchu lub bezruchu ciała,

skupienia uwagi,

określenia zachowań,

Dzięki ukształtowaniu takich zachowań dziecko nabywa zdolność kierowania własnymi myślami w sposób świadomy, celowy i zaplanowany po to, aby przejść do trudniejszych zadań. Dziecko z rozwiniętą samoregulacją potrafi uczyć się „na żądanie”:

uczy się wtedy kiedy nauczyciel tego wymaga,

uczy się tego, co powiedział nauczyciel,

chce się uczyć dla własnej przyjemności,

jest gotowe do poświęceń i wytrwałości.

UMIEJĘTNOŚCI POZNAWCZE - to rozwój intelektualny i kreatywny. Program "Klucz do uczenia się" rozwija u dziecka wszystkie rodzaje inteligencji:

matematyczno-logiczną,

ruchową,

językową,

interpersonalną,

przyrodniczą.

Oprócz wymienionych obszarów rozwoju intelektualnego program koncentruje się również na rozwoju kreatywności, czyli umiejętności znajdowania oryginalnych rozwiązań problemów.

UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKATYWNE - to nabywanie przez dziecko umiejętności rozumienia innych i bycia zrozumiałym. Służy temu:

praca w parach,

refleksja grupowa,

praca zespołowa,

wspólne sukcesy,

 

Program Klucz do uczenia się to jedyny w Polsce program, który w ramach wychowania przedszkolnego rozwija te kluczowe umiejętności

 

Program Klucz do uczenia się składa z 12 modułów, z których każdy doskonali jeden fundamentalny aspekt rozwoju procesów poznawczych i umiejętności dziecka. Moduły są od  siebie niezależne, co sprawia, że każdy z nich można realizować także jako odrębny program  wspomagający procesy rozwojowe w wybranej sferze.  

Większość modułów obejmuje dwa poziomy trudności w poznawaniu i doświadczaniu świata. Poziom Gąsienice jest poziomem o mniejszym stopniu trudności, przewidzianym dla dzieci młodszych (orientacyjnie 3–4 letnich). Poziom Motyle przeznaczony jest dla dzieci starszych (orientacyjnie 5-6 letnich).

 

 Program – Metoda Dobrego Startu

 

Metoda Dobrego Startu (MDS) została opracowana przez Martę Bogdanowicz w czasie bezpośredniej pracy z dziećmi w przedszkolach. Głównym założeniem MDS jest wspomaganie rozwoju psychomotorycznego dziecka poprzez odpowiednio zorganizowaną zabawę i aktywne wielozmysłowe uczenie symboli graficznych: łatwych wzorów, wzorów literopodobnych, liter i znaków matematycznych. Realizacja tego założenia odbywa się poprzez rozwijanie funkcji, które biorą udział w uczeniu się czytania i pisania (poznawczych: wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych i ruchowych) oraz ich współdziałania (integracji percepcyjno-motorycznej). Inne cele to kształtowanie lateralizacji, świadomości schematu ciała (jego części oraz lewej i prawej strony) i przestrzeni. MDS reprezentuje zatem polisensoryczne, aktywne podejście do pracy z dziećmi. Występują w niej trzy elementy:

 

element motoryczny to ćwiczenia ruchowe, ruchowo-słuchowe, a także ruchowo-słuchowo-wzrokowe czyli  ruchy zharmonizowane z rytmem piosenki, wykonywane podczas reprodukowania znaków graficznych;

         element słuchowy to piosenki, wierszyki, zdania, wyrazy;

          element wzrokowy to znaki graficzne (łatwe wzory, wzory literopodobne, litery i znaki matematyczne

MDS przeznaczona jest dla dzieci od 2 do 10 lat. Ma zastosowanie w profilaktyce niepowodzeń szkolnych, diagnozowaniu ich przyczyn, korekcji zaburzeń i w edukacji. Metoda służy przygotowaniu dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania i pisania. Służy także uczeniu liter i cyfr w pierwszej klasie.

            W naszym przedszkolu Metoda Dobrego Startu wykorzystywana jest raz w tygodniu w każdej grupie wiekowej i pracują nią przeszkoleni z zakresu MDS nauczyciele.

 

 

 Program przedszkolnej edukacji KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

  Założenia programu:

1. Prawidłowe odżywianie - "Żywienie na wagę złota"

2.Aktywność fizyczna

3.Higiena rąk/ profilaktyka chorób zakaźnych

4. Promieniowanie słoneczne

5. Rodzaje dymów oraz ich unikanie

 

 

Akademia Aquafresh

Przedszkola biorące udział w programie otrzymały bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych, które posłużyły do realizacji zajęć edukacyjnych z zakresu dbania o higienę jamy ustnej. W szóstej edycji programu tematyka została rozszerzona o zagadnienia związane z cukrem. Maluchy dowiedziały się dlaczego cukier jest niezdrowy, jak należy prawidłowo myć rączki i dlaczego jest to tak istotne, a Kapitan Aquafresh tradycyjnie zaprosił najmłodszych do Pastusiowej Olimpiady. 

Bardzo ważne jest, aby edukacja z zakresu dbania o higienę jamy ustnej była kontynuowana również w domu, dlatego placówki, które uczestniczyły w akcji otrzymały ulotki informacyjno-edukacyjne do przekazania rodzicom. W materiałach tych rodzice otrzymali podstawowe informacje dotyczące dbania o zdrowy uśmiech ich pociech.

 

5.      Współpraca ze środowiskiem lokalnym :

 

Współpracujemy z  instytucjami:

-  Urzędem Miasta i Wydziałem Edukacji (akcje, konkursy, sprawy organizacyjne),
-  Szkołą Podstawową nr 10 i nr 1;
- Miejskie Muzuem Pałac Schoena w Sosnowcu;
-  Komendą Powiatową Policji - bezpieczeństwo;
-  Strażą Pożarną - bezpieczeństwo;
-  Autorami programu Bezpieczne Przedszkole;
-Biblioteką Miejską przy ulicy Gospodarczej;
-  Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;
- Ośrodkiem dla Bezdomnych;
-  Hospicjum św. Tomasza;
- Fundacjami Charytatywnymi;
-Natur House - światowy lider w dziedzinie żywienia
- Firmą Stena – zbieramy makulaturę, chronimy lasy.


 



 

6.      Tradycje w naszym przedszkolu

 

Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę, swoją nazwę, oraz kalendarz imprez i wydarzeń:

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Akcja „Sprzątanie Świata”

Święto Drzewa

Święto Pluszowego Misia

Święto pieczonego ziemniaka

Pasowanie na PrzedszkolakaAndrzejkowe wróżby

Zapalenie zniczy na pobliskim cmentarzu na grobach nieznanego żołnierza

Spotkanie z Mikołajem

Wigilijne spotkanie z rodzicami Jasełka

Dzień Babci i Dziadka

Dzień kota

Zabawa karnawałowa dla dzieci z osiedla

Dzień Ziemi

Powitanie wiosny

Wiosenne sałatki i nie tylko

Dzień Flagi

Malujemy z rodzicamiDzień Rodziny

Spotkania integracyjne dla rodziców i dzieci

Festyn rodzinny

Dzień Dziecka

Uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej